PRO BONO Історії

Що значить захищати права жінок в Україні?

— відповідають діячки громадських організацій

В Україні триває процес переосмислення 8 березня – для частини людей цей день поки що залишається тільки святом весни, краси і квітів. Але Міжнародний день захисту прав жінок – вдалий привід нагадати українському суспільству про те, що жінки теж мають свій голос та продовжують відстоювати рівні з чоловіками права.

Ми запитали активісток п'яти громадських організацій, що займаються правами жінок, про те, які проблеми досі існують і як соціальні ініціативи змінюють ситуацію на краще.

Кожна друга жінка зазнає домашнього насильства в родині
(фізичного, економічного, сексуального, психологічного)
У Вінницькій області задля запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі вдало взаємодіють державні установи, громадські організації, є чітка координація у наданні допомоги постраждалим жінкам.

Ми створили притулок для осіб, постраждалих від домашнього насильства, і за минулий рік було понад 8000 звернень. Це безпечне місце перебування для жінок, де вона, разом із дитиною, може відновити свій емоційний стан, внутрішній потенціал і спланувати своє подальше життя. Жінки отримують соціальну, психологічну, юридичну допомогу, але найголовніше — розуміння, підтримка та безпека.
Голова правління Вінницької обласної правозахисної організації «Джерело надії»
Алла Студілко
Вінницька обласна правозахисна організація
Організація сприяє соціальній адаптації громадян та членів їх родин, задоволенню та захисту прав і законних інтересів членів організації. Основні напрями роботи: протидія торгівлі людьми, протидія упередженому ставленню та дискримінаційному відношенню до соціально вразливих верств населення (постраждалі від торгівлі людьми, безробітні, малозабезпечені сім'ї, мігранти та внутрішньо переміщені особи). Окрім того, «Джерело надії» здійснює роботу, спрямовану на захист, соціалізацію та повноцінну реалізацію прав, свобод та можливостей людей, постраждалих від торгівлі людьми, безробітних, внутрішньо переміщених осіб, та осіб, постраждалих від конфлікту в Україні.
На 35% меншу зарплатню отримує жінка у порівнянні з чоловіком
(з однаковими навичками та на одній і тій самій посаді)
За допомогою нашого медіа-проекту ми інформуємо суспільство про проблеми дискримінації, з якими стикаються жінки у сучасному світі.

Під час наших Фестивалів Рівності ми демонструємо виставки і фільми про права жінок.

Окрім цього, ми організовуємо лекції та дискусії, які стосуються прав жінок. Займаємося адвокацією прав жінок на законодавчому рівні».
PR-менеджерка ГО «Інсайт»
Уляна Мовчан
громадська організація що займається правозахисною та просвітницькою діяльністю, надає допомогу та підтримку ЛГБТКІ-людям
Ми працюємо у Києві, а також маємо регіональні представництва у Запоріжжі, Дніпрі, Львові, Чернівцях та Ужгороді. Головні цінності: рівноправ`я, свобода, інклюзивність, різноманіття для усіх соціальних груп. Ми займаємося правозахисною та просвітницькою діяльністю, надаємо допомогу та підтримку ЛГБТКІ-людям. Цільовою аудиторією є лесбійки, бісексуальні жінки та трансгендерні люди.

Організація також є феміністичною. Ми реалізовуємо проекти, орієнтовані на захист прав жінок, влаштовуємо публічні заходи. Кілька років поспіль ми є ініціаторами проведення масштабної події – Маршу Жінок у Києві та інших регіонах України.
93% жінок у світі хоч раз зазнавали бодішеймінгу
Через велику кількість стереотипів щодо зовнішнього вигляду здебільшого жінок та загальних стандартів краси, що побутують у медіа та у свідомості людей, дівчатам та жінкам дуже часто доводиться робити всі можливі та неможливі речі, аби відповідати їм.

Нанесення косметики, гоління певних або всіх частин тіла, дієти, фарбування волосся, вищипування брів, татуювання, пірсинги, пластичні операції тощо – все це є лише частиною тих процедур, що їх роблять жінки протягом значної частини свого життя. І майже завжди дівчина чи жінка залишаються незадоволеними собою, не можуть полюбити себе.

Тому частину заходів Феміністична майстерня присвячує саме цій темі, щоб допомогти дівчатам та жінкам прийняти, полюбити себе, робити те, що їм справді хочеться. Серед таких заходів – проект «Бути в тілі», де активістки проводили інтерв'ю з жінками стосовно того, якою є «ідеал» жінки, які б'юті-практики кожна з них робить, від чого можна було б відмовитись і що заважає це зробити. Як результат, було організовано виставку з фрагментами цих інтерв'ю та видано газети, листівки та наліпки.
Менеджерка та активістка Феміністичної майстерні
Марта Божик
Критика когось заснована на формі, розмірі або зовнішньому вигляді тіла
Активістки Феміністичної майстерні
громадська організація, яка працює на волонтерських та горизонтальних засадах
Серед основних напрямків: створення безпечного та дружнього простору для дівчат та молодих жінок, які і є цільовою аудиторією Фем-майстерні, гендерна просвіта дівчат-підлітків, поширення питань гендерної рівності у Львові та просування цих питань у побутовому та медійному просторах, протидія гендерним стереотипам, а також підтримка ЛГБТ-людей.

За п'ять років діяльності провели більше сотні заходів: лекцій, воркшопів, семінарів, тренінгів, кінопоказів, виставок тощо. Серед більш масштабних проектів: «Резиденція солідарності» (мета – побудувати солідарність між активістками з різних міст України, обмінятися досвідом, реалізовуючи різноманітні ідеї) і «Бути в тілі» (організація фокус-груп серед феміністок та дівчат й жінок, дружніх до фемінізму, щоб дослідити проблематику жіночих образів у сучасній культурі та буденності та спонукати жінок бути більш приязними до свого тіла).
35% – частка жінок-власниць компаній
Ми допомагаємо жінкам ставати видимими, тому обрали для своєї діяльності напрямки: бізнес, творчість, психологія, культура. Ми надаємо менторську підтримку, проводимо лекції та майстер-класи, організовуємо художні виставки, музичні та літературні заходи, модеруємо терапевтичні групи. У нашому просторі відбуваються виступи впливових жінок із різних сфер, відкриті дискусії на суспільно-важливі теми, а також проходять нетворкінги.

Ми відкрилися у квітні 2018 року і одразу стикнулися з неоднозначною реакцією. Сусіди по приміщенню назвали нас борделем. Коли знайомі розповідали про нашу історію іншим, то у відповідь їм солодкаво посміхалися: «Ну, що ви говорите? Дівчатка насосали!» Професійне співтовариство за замовчуванням вирішило, що ми отримали грант. На власному досвіді зрозуміли: коли жінки починають свою справу, це породжує цілий шлейф домислів про походження первинного капіталу. І в цьому шлейфі є всі можливі версії: і чоловіки, і грантодавці, і секс. Але чомусь у цьому немає самих жінок і їхніх особистих коштів. Ми розпочали свою діяльність, маючи фінанси тільки на перший місяць оренди, на внесення заставної суми в такому ж розмірі і оплати гонорару ріелторів – приміщення ми знайшли на OLX. Тому кожен місяць ми маємо заробляти передусім на оренду та утримання свого приміщення. Уже 11 місяців усі п'ять співзасновниць працюють у просторі на волонтерських засадах.
Співзасновниця Creative Women Space
Дар'я Непочатова
Співзасновниці Creative Women Space
перший в Україні жіночий креативний простір
Простір, заснований п'ятьма жінками на власний кошт.

Простір працює за моделлю соціального підприємництва і спрямовує зароблені кошти на проекти розвитку жінок у творчості та бізнесі. «Ми хочемо жити у світі, де жінки не бояться втілювати свої мрії. І віримо в те, що жінки гратимуть вагомішу роль в економіці України, якщо будуть активніше проявлятися в соціумі», – говорять засновниці.
З усього складу депутатів Верховної Ради жінки складають лише трохи понад 12 відсотків. Але так не має бути. Жінки складають більше половини населення країни і, безумовно, мають бути відповідно представлені в політичній сфері.Ми маємо подолати розуміння, що політика – суто чоловіча справа, адже жінки теж мають право вільного доступу до вирішення політичних питань, і є експертками у різних сферах.

Окрім малої кількості у складі уряду, депутатки постійно стикаються із сексистськими висловами, психологічним насильством, надмірною увагою до одягу та зовнішьного вигляду. І фокус зміщується з діяльності та досягнень депутатки на те, як вона виглядає, і на сам факт того, що жінка в уряді.

Такі прояви дискримінації та насильства потребують уваги та відповідного реагування — запровадження адміністративної відповідальності за сексизм та дискримінацію, в тому числі за ознакою статі, вироблення політичними партіями внутрішніх політик реагування на випадки дискримінації тощо. Адже якщо є такі факти, а держава на них не реагує жодним чином, то створюється підгрунтя для того, щоб ситуація залишалася на тому ж рівні, сприймалася як норма.
віце-президентка громадської організації «Ла Страда-Україна»
Катерина Черепаха
12% жінок серед політиків у Верховній Раді
громадська правозахисна організація
Громадська організація «Ла Страда-Україна» працює в напрямі запобігання торгівлі людьми, домашнього насильства, ґендерної дискримінації, ліквідації всіх форм дискримінації та насильства у суспільстві.

ГО «Ла Страда-Україна» впроваджує превентивно-освітню діяльність, здійснює моніторинг та адвокацію, проводить інформаційні кампанії та дослідження з тематики запобігання домашньому насильству, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації, надає допомогу постраждалим.

В організації працюють дві всеукраїнські безкоштовні «гарячі лінії» – Національна «гаряча лінія» по запобіганню домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації та Національна дитяча «гаряча лінія», на яких надаються тематичні інформаційні, юридичні та психологічні консультації.

У 2004 р. «Ла Страда-Україна» стала засновником та членом Міжнародної асоціації «Ла Страда».
Матеріал підготувала команда Pro Bono Club Ukraine. Для копіювання чи іншого використання інформації потрібна згода команди. Напишіть нам, якщо хочете розмістити цей матеріал у себе: sasha@probono.org.ua