учасники pro bono club ukraine

Український осередок
Міжнародного ПЕН-клубу

Громадська організація, спрямована на захист свободи слова та прав авторів.
Про організацію
«Український ПЕН» — один зі 146 центрів Міжнародної організації ПЕН. Він об'єднує 98 українських письменників, журналістів, науковців, перекладачів, видавців та правозахисників на основі спільних цінностей. ПЕН в Україні організовує правозахисні акції, фестивалі, дискусії, ініціює написання відкритих листів та звернень, пов'язаних із порушенням прав та свобод авторів.

Цілі:
 • захист свободи слова та прав авторів
 • сприяння розвитку літератури
 • підсилення міжнародного культурного співробітництва
Досягнення
  • 400 делегатів з різних країн світу відвідали перший в історії ПЕН Міжнародний Конгрес, що організували та провели у 2017 році у Львові.

  • 8 правозахисних проектів та акцій за 2018-2019 організували:
   – Акція біля Посольства Росії на 100-й день голодування Олега Сенцова, спільно із Центром громадянських свобод.
   – Акції на підтримку Олега Сенцова та українських заручників Кремля в рамках Форуму видавців у Львові, спільно із Центром громадянських свобод.
   – Читання оповідань Олега Сенцова німецькою та англійською мовами на Франкфуртському книжковому ярмарку.
   – Акції на підтримку українських заручників Кремля на Запорізькій книжковій толоці.
   – Ґрантова програма на переклад книжки оповідань Олега Сенцова англійською, німецькою та польською мовами, спільно з фондом «Відродження».
   – Акція «Порожні стільці» на підтримку українських заручників Кремля на Софіївській площі в Києві, спільно із Центром громадянських свобод.
   – Показ фільму Аскольда Курова «Процес» та публічна дискусія в Лондоні.
   – Акції на підтримку українських заручників Кремля у рамках Міжнародного кінофестивалю про права людини Docudays, спільно із Центром громадянських свобод та Freedom House Ukraine.

  • 7 дискусій відбулося у рамках Дискусійного ПЕН-клубу за участі українських інтелектуалів у Києві, Львові та Запоріжжі.

  • 5 проектів з медіа у 2018-2019:
   «Мости замість стін», у рамках якого українські інтелектуали пишуть есеї на тему, що об'єднує українців.
   «Свобода бути жінкою»: відомі письменниці, журналістки та науковиці розмірковують про те, що для них означає бути вільною у професії, особистому житті, Україні та світі.
   Цикл статей Марії Семенченко про українських заручників Кремля.
   – «Спільний простір»: щомісячний годинний прямий радіоефір за участю українських інтелектуалів.
   – «100 знакових художніх творів українською мовою»: спецпроект з виданням «Українська правда».

  • 3 премії заснували: імені Василя Стуса, Юрія Шевельова та Георгія Ґонґадзе. Організували міні-фестиваль «Дні есеїстики в Києві», а також проект «Мереживо. Літературні читання в містечках України» – виступи українських письменників у районних центрах України.

  • Цього року стали координатором Літературної премії Європейського Союзу, здобувши право вперше сформувати національне журі та визначити переможця від України.
  Сайт організації та Facebook.
  Сфера:
  Стратегічна сесія
  Завдання:
  • Розробка плану стратегічних сесій на найближчі 3 місяці.
  • Підготовка стратегії: візія, місія, цінності, план роботи на
   1 і 3 роки.
  Тривалість:
  Серія зустрічей протягом 3 місяців.
  Опис необхідної pro bono підтримки
  На сьогодні
  • Є стратегічний план на минулий рік, що розробила виконавча директорка. Звідтоді вдалося виконати частину завдань, відійти від неактуальних напрямів та збільшити організацію. Для створення нового плану потрібна залученість усієї команди та фасилітація.
  • Налагоджена комунікація: майже всі члени організації залучені в проекти та дотичні до ухвалення стратегічних рішень.
  • У діяльності організація керується Хартією Міжнародного ПЕН. Але цей документ 1921 року, тому він не відповідає викликам, які постали перед інтелектуалами нового століття. До того ж кожна країна має свій унікальний контекст та проблеми.
  Після розпаду Радянського Союзу в Україні нівелювалася роль професійних об'єднань — їх почали вважати реліктами, що не потрібні суспільству і ні на що не впливають. Попри це такі об'єднання надзвичайно потрібні для створення спільних проектів та реагування на проблеми у професійній спільноті.

  Завдяки Міжнародному ПЕН-Конгресу у Львові наша організація отримала підтримку та авторитет серед закордонних колег — ми змогли активізувати свою діяльність та збільшити кількість учасників ПЕН-клубу вдвічі. Тому зараз нам дуже важливо відчути цінність об'єднання, а також перейти до системної та ефективної роботи.

  Сьогодні команді Українського ПЕН дуже потрібна підтримка фахівців, які б допомогли нам ще раз проговорити нашу місію, цінності та ті напрями, над якими ми будемо працювати у ближчій і дальшій перспективі. Робота над стратегією також дієвий інструмент порозуміння в команді та її згуртування. А це ще одна велика потреба для ПЕН, до якого входять люди різного віку і професій.

  На жаль, зараз можливо отримати підтримку тільки для окремих правозахисних і культурних проектів, тоді як знайти її для розвитку самої організації дуже складно. Саме тому ми й звернулися до пошуку фахівця, який допоможе нам pro bono.
  Тетяна Терен
  виконавча директорка «Українського ПЕН»