PRO BONO Історії

Хто робить добро
для людей з інвалідністю?

3 грудня, відзначається Міжнародний день людей з інвалідністю. Ми зібрали найцікавіші ініціативи цієї сфери.

У цей день організації та окремі люди стараються розповісти про інвалідність – якою вона буває, як варто до неї ставитись та що робити, якщо хочеться комусь допомогти. Ми ж у свою чергу ділимося підбіркою організацій, які розвивають інклюзію* людей з інвалідністю в Україні. А ще – розповідаємо про компанії, які допомагають таким людям знайти роботу.

Доступно.UA
Просувають ідею доступності міського простору та повноцінне включення людей з інвалідністю у життя суспільства. На сайті можна знайти список закладів у найбільших містах України, доступних для людей у візках. Також можна додати доступне або недоступне місце на мапу.
Музей у темряві «Третя після опівночі»
Це унікальне місце в Україні, де усі екскурсії проводять незрячі гіди. За 1,5 години можна спробувати прожити день у цілковитій темряві або ж 45 хвилин вивчати виставку «Невидима архітектура».
Любов, яка лікує
Центр, який опікується молоддю з інвалідністю у Чернівцях та розвиває своє соціальне підприємство. Підопічні центру виготовляють гранолу, яку вже зовсім скоро можна буде замовити. Така модель допомагає їм не лише соціалізовуватись, але й заробляти. У центру ще немає сайту, але можна підписатись на їхню Facebook-сторінку, щоб не пропустити, коли ж гранола з'явиться у продажу
1
2
3
Джерело
Мабуть, найбільший навчально-реабілітаційний центр в Україні. Є декілька команд, які опікуються дітьми та молоддю з інвалідністю та постійно проводять безліч програм і активностей.
4
Родина
Це організація, яка займається підтримкою сімей, які виховують дітей з інвалідністю. У цьому центрі є індивідуальні заняття, арт-терапія, клуб для спілкування, навчання для батьків, а також проводяться цікаві події – наприклад, майстер-клас із виготовлення різдвяних іграшок.
5
Good Bread from Good People
Це пекарня, де випічку та варення виготовляють люди з ментальною інвалідністю. На сьогодні існує вже у двох містах! Купити смакоту можна:
6
Braille Studio
Волонтерський проект, який друкує книги та інші матеріали шрифтом Брайля. Проект можна підтримати як фінансово, так і спеціальним папером, транспортуванням готових книг…
7
On 3 wheels
Фонд, який спільно з небайдужими людьми організовує гірські походи, мандри та активний відпочинок для людей з інвалідністю. Комана розповідає про ці подорожі і актуальні можливості
8
Бачити серцем
Цей фонд дуже комплексно та всебічно підходить до підтримки сімей, які виховують дітей з важкими порушеннями розвитку. Один з найвідоміших проектів – Space Camp (інклюзивний літній табір, де всі діти можуть проводити час разом)
9
В Україні інвалідність мають 2 568 532 особи. Майже 80% з них — працездатного віку*. На щастя, інклюзивність розвивається також і у бізнесі, тож все більше людей з інвалідністю можуть жити повноцінним професійним життям.

Нам пощастило співпрацювати з двома компаніями, що працевлаштовують таких людей. Розповідаємо, як у них все відбувається.
Dentsu Aegis Network Ukraine
Комунікаційна група №1 в Україні.
Вони працевлаштовують слабочуючих спеціалістів у сферу ІТ та digital. Працюють та спілкуються тут за допомогою програмного забезпечення та чатів, тому проблема слуху перестає бути проблемою.
Наразі в групі працює 3 слабочуючих спеціалісти Junior Designer в Isobar Ukraine, Researcher в радіоагентстві UMG і Junior PPC Manager в Amplifi Ukraine. Проект зі стажування та працевлаштування для слабочуючих з'явився в агентстві Isobar Ukraine три роки тому завдяки ініціативі нашого співробітника – Віталія Кулько, Digital Innovation Coach Isobar Ukraine. Віталій мріяв реалізувати таку ідею ще з дитинства, на неї його спонукала дружба з глухими однолітками.

Digital-агенції і в цілому компанії із сильною digital складовою ідеально підходять для реалізації кар'єрних можливостей слабочуючих і глухих, оскільки щоденний функціонал співробітників не завжди вимагає усної комунікації, а спілкування може здійснюватися за допомогою листування в електронній пошті, Skype, time-трекерів та task-трекерів. Це і позиції, пов'язані зі створенням візуального контенту: дизайнер, відеоредактор, більд-редактор, ілюстратор; і менеджерські позиції, наприклад, менеджер з розміщення контекстної реклами чи аналітик.

Основний виклик для реалізації подібних ініціатив – підготувати колектив до роботи зі слабочуючими колегамами: розробити спеціальні навчальні онлайн-матеріали (це можуть бути звичайні текстові інструкції з картинками чи навіть скріншотами), закріпити за стажерами менторів, дати поради, як комунікувати тощо. Як показує досвід, відгук в колективі на такі проекти дуже теплий, позитивний, співробітники відчувають себе причетними до важливих і цінних соціальних акцій.

Наш проект зі стажування і працевлаштування глухих і слабочуючих постійно розвивається). Ми щороку запрошуємо сурдоперекладача на одну з найбільших маркетингових конференцій в країні Future Lab, щоб дати можливість долучитися до найновіших знань в галузі. Ще один вектор розвитку проекту – викладання англійської для слабочуючих та глухих. Знання англійської мови відкриває набагато більший спектр навчальних матеріалів по діджитальним напрямам з усього світу
розповідає Тетяна Юрченко, PR-директор Dentsu Aegis Network Ukraine
Ашан Україна
Мережа гіпермаркетів.
У більшості гіпермаркетів можна знайти каси, на яких покупців обслуговують працівники з вадами слуху. А нещодавно в «Ашані» працевлаштували працівника з синдромом Дауна.
В Ашан Україна працює близько 300 співробітників з інвалідністю. Це культура, яку нам прищепили представники компанії з Франції, коли тільки розпочинали свою експансію в Україні. На той час, у 2008 році, люди з інвалідністю були невидимі для українського суспільства, тому знайти кандидатів на відкриті вакансії було досить важко. Ймовірно, що слід було говорити раніше про те, що люди з інвалідністю можуть працювати й мати вищу продуктивність. Можливо, тоді ці зміни у свідомості українців, які ми спостерігаємо зараз, розпочались би раніше. За 10 років, протягом яких Ашан працює в Україні, ми переконались, що команди мають бути різноманітними, адже такими є й наші клієнти. Це дає нам змогу краще зрозуміти їх вподобання та зробити усе можливе, аби наші товари та послуги максимально відповідали потребам кожного нашого споживача
ділиться Ольга Бойко, провідний фахівець з КСВ Ашан Україна.
*Інклюзія (від англ. inclusion — включення) — процес збільшення залученості усіх громадян у соціум. Він передбачає розробку і застосування конкретних рішень, які дозволять кожній людині рівноправно брати участь в академічному і суспільному житті.
* За даними Пенсійного фонду України, Міністерства соціальної політики та Міністерства охорони здоров'я, станом на 01 січня 2015 року.
Матеріал підготувала команда Pro Bono Club Ukraine. Для копіювання чи іншого використання інформації потрібна згода команди. Напишіть нам, якщо хочете розмістити цей матеріал у себе: sasha@probono.org.ua