#поради від ПРОФІ
Прокрастинація на карантині: як допомогти собі залишатись ефективним
Як підкорити прокрастинацію в умовах карантину та взагалі, чи варто це робити. Поради від психологині.
Кожен новий день карантину ми почуваємо себе по-різному. Ситуація навколо напряму впливає на нашу ефективність, і через це ми можемо прокрастинувати. Ми зібрали для вас поради Ольги Кашицької, психологині в Аim — Простір ментального комфорту, як підкорити прокрастинацію та взагалі, чи варто це робити.

Прокрастинувати — це по-простому "відкладати на завтра", а точніше на завтра, післязавтра або... ніколи. При цьому ви ще можете відчувати надмірну тривогу за виконання цих завдань, намагатись їх уникнути та звинувачувати себе за це. Не дуже приємний процес, чи не так?

Давайте розберемось, як все ж можна подолати прокрастинацію. Ось такі поради нам дає психологиня:
Порада 1. Дослідіть справжні причини прокрастинації
Існує багато причин, через які ми можемо прокрастинувати. Ось деякі з них: хвилювання за якість виконання завдання, попередній невдалий досвід в схожих справах, захисний механізм від перевтоми, складні переживання, спричинені ситуацією, яка панує в країні та багато іншого.

Просто доповніть речення: " я прокрастиную, тому що…", "я відкладаю цю справу, тому що…", "я не хочу це робити, тому що…". Знайдіть причину такого стану. Далі ви вже зможете знайти рішення, як усунути цю причину.

Порада 2. Окресліть свої мотиви
Прокрастинація починається там, де немає мотивації. Тому важливо покопатись глибше та окреслити ваші справжні мотиви довести це до кінця. Для цього дайте відповідь на питання: "Навіщо мені це робити?".

Це допоможе зрозуміти, які задачі важливі, а які дійсно не потрібні, а також відрізнити лінь від прокрастинації.

Порада 3. Розплануйте свій день
Якщо ви розібрались в причинах та мотивах, варто приступати до інструментів. Ознайомтесь з техніками тайм-менеджменту та організуйте свій день відповідно до них. Наприклад, матриця Ейзенхауера, техніка pomodoro, метод "з'їсти жабу", правило 2-х хвилин та інші. Обирайте, що до смаку, тестуйте та впроваджуйте в роботу.

Притримуйтеся графіку. Створіть список того, що плануєте виконати. Якщо задача велика - розбийте на менші завдання і встановіть термін виконання кожного. Це допоможе залишатися в тонусі та виконувати все вчасно.

Порада 4. Мінімізуйте відволікаючі чинники
Якщо ми хоч трохи відволікаємось, то нам потрібно близько 24 хвилини, щоб відновити повну концентрацію. Такі дані наводяться в дослідженні професора Глорії Марк (Gloria Mark) з Каліфорнійського університету в Ірвайні. Тож варто слідкувати за відволікаючими чинниками.

Знайдіть тихеньке та зручне місце для роботи. Вимкніть сповіщення на телефоні та сконцентруйтесь на своєму завданні.

Порада 5. Працюйте зі своїми емоціями
Для боротьби із тривожністю психологиня радить у спокійній атмосфері відповісти на питання: Що я зараз відчуваю? Про що зараз думаю? Що зараз роблю? Як я зараз дихаю? Чого хочу для себе? Це сприяє заспокоєнню та позбавляє тривожних думок.

Також ви можете обрати для себе підходящу практику для роботи з емоціями. Це може бути медитація, техніки майндфулнес, зарядка, щоденник вдячності, щоденник радості або інші цікаві варіанти.

Порада 6. Визначте, у якій зоні ви знаходитеся під час пандемії
Однією з основних причин прокрастинації, з якою ми стикаємось зараз - це переживання через ситуацію навколо та карантин.

Пороздумуйте над тим, що дає нам цей карантин, можливість для чого, яке життя було до цього, а яке - зараз? Важливо переживати цей період усвідомлено.

Проаналізуйте свої почуття та думки. За допомогою схеми визначіть, в якій зоні ви знаходитесь зараз, а в якій хотіли б, та попрацюйте над цим.

Досліджуйте себе і творіть класні способи самопідтримки!